Arıtma

Uygulamalar
< Geri Dön

UYGULAMALAR

Atık Su

Atık su endüstrisi gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük endüstri alanlarından biridir, evlerimizden tüm şehre, tarım alanlarına, endüstriyel tesislere kadar neredeyse tüm hayatımızı kapsar. Atık sular genel olarak, yağmur suyu, yüzeysel sular, evsel atık sular, tıbbi atıklar, ticari atık sular, endüstriyel atık sular, tarımsal atık sular, çamur, aktifleşmiş çamur, ön çöktürme, ikincil çamur, yoğunlaşmış çamur, stabilize çamur, polimer ve kimyasal atıklar olarak sınıflandırılabilir.

Atık sular yoğun olarak katı partikül ve abrasif özellikler gösterir. Bu zor uygulamalar için GRUNDFOS, OBL, MICON ve VERDER markaları size yüksek başarımlı çözümler sunar.

Atık su pompa istasyonlarında toplanan atık sular GRUNDFOS dalgıç tip atık su pompaları ile güvenle atık su arıtma tesisine transfer edilir, Grundfos yüksek verimli dalgıç pompaları düşük enerji maliyetleri ile yıllarca sorunsuz çözümler sunar. Eşsiz kalitesi ve hassas dozaj ve ölçüm sistemleri ile tanınan GRUNDFOS-ALLDOS ile on-off oransal pH iletkenlik ölçüm sistemleri aynı şekilde ekonomik çözümler sunan MICON dozaj pompaları konularında uzmanlaşmıştır. Arıtılmış suyun doğal su kaynaklarına vermeden önce başarılı bir şekilde temizlenmiş olması gerekiyor. Bunun için alüminyum sülfat, demir sülfat, demir klorür suya dozlanır. Bu uygulamalarda MICON kullanılır.

Pompa istasyonları kanalizasyon arıtım alanına uzak olduğunda bu değer 15-16 bar a kadar çıkabilir. Bu gibi durumlarda yüksek basınç serisi VERDERAIR (hava diyaframlı pompa) kullanılabilir. Ön çöktürme çamuru, yoğunlaştırılmış çamur, ön yoğuşturma,%30-%50 oranında katı içeren viskozitesi yüksek susuzlaştırılmış çamuru, filtrepres besleme, VERDERFLEX (peristaltik hortum pompa), VERDERAIR serileriyle transfer edilebilir. Yoğunlaştırma makinelerinde çamur yoğunlaştırırken özellikle son yoğunlaştırmada farklı kimyasallar kullanılır. Bu kimyasallar flogülant olarak adlandırılır ve polimerik (polimer) kimyasallardır. OBL dozaj pompaları bu uygulamalarda yoğunlaştırma ünitelerine polimer dozlamada kullanılır.

Metal kaplama, alüminyum endüstrisinin atık su arıtma tesislerinde oluşan alüminyum, baryum karbonat gibi kimyasal çamurlar hava diyaframlı metal veya plastik malzemeden yapılan Verderair serileri ya da özel olarak vidalı santrifüj tip çark ile tasarlanmış VERDERHUS serileri ile transfer edilir. Verderair, özellikle filtrepres uygulamalarında gerekli olan 16 bar basınca çıkabilen yüksek basınçlı serisi ile ekonomik çözümler sunar. SSI marka difüzörler, KLEE , CONTINENTAL, LUTOS marka blowerlar atık su arıtma sistemlerinde havalandırma işleminin vazgeçilmez parçalarıdır. SSI marka difüzörler hem uzun ömürleri hem de yüksek verimleri sayesinde atık su arıtma sistemleri için ideal difüzörlerdir. KLEE marka blowerlar küçük kapasiteler için, CONTINENTAL marka blowerlar daha büyük kapasiteler için ideal çözüm sunarlar.