Arıtma

Uygulamalar
< Geri Dön

UYGULAMALAR

Temiz Su

Global ısınma ve   su kaynaklarının kıtlığından dolayı gelecekteki en önemli içme suyu kaynağının denizler olacağı öngörülmektedir.

Günümüzden 40 yıl önce 1 m3 suyu deniz suyundan içme suyu eldesi olarak bilenen desalinasyon tekniği ile üretmek 10 USD civarında iken bugün gelişen teknoloji, bu değeri 0.47 USD mertebesine kadar düşürmüştür. Bahsi geçen birim maliyetteki en önemli parametre enerji maliyetidir ki bu değer toplam işletme maliyetinin yarısından fazladır. Bu kapsamda bu teknolojinin merkezine oturmuş olan yüksek basınç pompalarının verimliliği ve enerji geri kazanımı son derece önemlidir. Firmamız GRUNDFOS yüksek teknoloji ürünü BMSX ve BMST sistemleri ile pazarda  önemli bir oyuncu olmuştur.

Basılan sıvı ile temas halindeki bütün parçalar deniz suyu/kuyu suyu gibi korozif ve düşük vizkoziteli akışkanlara karşı dirençli paslanmaz çelik, polimer ve seramikten yapılmıştır.

BMSX sistemi, az bakım gerektirecek şekilde yıllar boyu sürecek sorunsuz ve düşük işletme maliyetli bir ömür sunar. BMSX Sistemi yer kaplamayan dizaynıyla, sistem imalatçılarına  küçük yerlerde daha fazla sistem kurma olanağını verir. BMSX sistemlerinde m3 ürün suyu başına sarfedilen enerji miktarı 2,3 -3 kWh arasında değişmektedir. Bu değer sadece bir yüksek basınç pompası ile çalışan RO sistemlerindeki enerji sarfiyatına göre oldukça düşüktür.
 
BMST sistelerinin BMSX sistemlerinden temel farkı BMhp booster pompa ve basınç değiştirici yerine ham deniz suyunu konsantre su basıncını kullanarak ön basınçlandırmaya tabi tutan bir pelton türbin sisteminin bulunmasıdır. Pelton türbin BMhp veya BMS pompadaki gibi 904L dublex kalite malzemeden imal edilmiştir. BMST sistemlerinde m3 ürün suyu başına sarfedilen enerji miktarı 4-4,5 kWh’tir. Bu değer BMSX sistemlerine nazaran yüksek olsa da enerji geri kazanım yapılmayan sistemlere göre enerji sarfiyatı açısından büyük avantaj sunmaktadır.
 
Günlük üretim debisi 200 m3’e kadar olan sistemlerde, HYDRA-CELL  yüksek basınç pompaları salmastrasız yapısı, düzgün akış özelliği ve 500 mikron’a kadar partiküllü akışkanları problemsiz bir şekilde transfer edebilmesinden dolayı mükemmel bir çözüm sunar.
 
Ham su alma yapısında ise tamamen fiberglas malzemeden üretilmiş termoset yapısı ile  FYBROC marka 1500 serisi yatay uçtan emişli ve 5500 serisi  kolon tip pompaları deniz suyuna karşı 10 yıl boyunca malzemede kayıp olmadan deniz suyuna karşı dayanım sağlar. Ayrıca metal alaşımlı pompalar için firmamız GRUNDFOS, SS316 ve dublex döküm malzemeden üretilen uçtan emişli NK, NB serisi ve  SP 904L kalite dalgıç pompaları ve en önemlisi bu alandaki bilgi birikimi ile deniz suyu arıtım pazarının ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayan önemli firmalardan biridir.
Filtrelerin geri yıkanmasında KLEE  marka blowerlar kullanılmaktadır.