Arpon Enerji Etüdü

Servis

SERVİS

Arpon Enerji Etüdü

İklim değişikliği, endüstriyelleşme ve nüfus artışı dünya genelinde su kaynaklarının etkin kullanımının önemini artırıyor. 2030'a kadar 700 milyon kişinin su kıtlığı nedeniyle yaşadıkları bölgelerden göç etmeleri öngörülüyor.

Yerkürenin yüzde 70'inin sudan oluşmasına rağmen tatlı su oranı yalnızca yüzde 2,5 civarında. Dünya nüfusunun yarısının 2025'e kadar su kaynaklarının kısıtlı olduğu bölgelerde yaşayacağı tahmin ediliyor.Küresel Su Enstitüsü'nün verileri, 2030'a kadar 700 milyonkişinin su kıtlığı nedeniyle yaşadıkları bölgelerden göç etmek zorunda kalacakları uyarısında bulunuyor. UNICEF'e göre ise dünyadaher 4 ilk okuldan biri temiz içme suyu imkanındanyoksun. Bunların yanı sıra her gün 700'den fazla 5 yaşın altındaki çocuk, hijyenik olmayan sudan kaynaklı ishalden yaşamını yitiriyor. Araştırmalara göre, dünyada 2,1 milyar kişi temiz su imkanından yoksunken, yerküredeki tatlı suyun yüzde 70'i ise tarımda kullanılıyor. Bu oranın büyük boyutlarda olması, artan nüfus, elektrik enerjisi üretiminde de tatlı su ile soğutma işleminin yapılması ve bunların her geçen gün artış göstermesi yeni önlemler alınması, bu alanda doğru ve etkin kullanım hakkında yeni çözümler üretilmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor.

Enerji kulllanma yöntemlerini değiştirilerek mevcut ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını daha etkin karşılayabiliriz.

Hayatımızın nederdeyse her alanında bulunan pompa sistemlerinde yapılacak bir değişim ile hem çevre hemde işletme maliyetlerinden kazanç sağlayabiliriz. Sıvıların taşınmasını sağlayan pompalar dünya elektrik enerjinin %10 ‘nu tüketir.Eskimiş sistemlerdeki pompalar değiştirilerek dünyadaki toplam enerji tüketiminde %4 tasarruf sağlanabilir. Aynı zamanda CO2 emisyonunda düşüş sağlarken, pompa bakım ve onarım masraflarını büyük oranda azaltabilir.

Bu günlerde enerji verimliliği önemli bir hale geldi ve birçok firma enerji tüketimini azaltmak için yoğun çalışma yapmaya başladı. Pompa çözümleri alanında dünya çapında bir lider olan firmaların temcilciliği yapan ARPON , enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olacak çalışmalar yapıyor. Arpon pompa etüdü,her tür pompalama sisteminde gereksiz enerji tüketimini belirlemek için geliştirilmiş ölçüm ekipmanları ve analiz sistemidir.

Arpon uzmanları tarafından ölçümlere dayalı olarak bir Enerji Denetimi gerçekleştirilir;

  • Sayılabilir değerler, örnek akış ve enerji tüketimi
  • Analog değerler, örnek basınç, sıcaklık, su seviyeleri
  • Olay oranları, örnek pompa çalıştırma / durdurma, vana açma / kapama

Denetim, pompalarınızın genel verimliliğini değerlendirir ve verimliliği artırmak için yapılacak değişiklikleri önerir. Öneriler, yapılacak tasarruflar, CO2 emisyonlarındaki azalma ve herhangi bir yatırımın geri ödeme süresinin hesaplanmasıyla desteklenir.

Projenin Faydaları Nelerdir?

  • İşletmenin enerji maliyetlerini azaltır. (%70’e varan enerji tasarrufu)
  • İşletmenin çevreye yaydığı CO2Sera Gazı salınımını azaltır.
  • Pompalarda maksimum verim alınmasını sağlar.
  • Senaryo değişiklikleri,prosese uygun çözümler ile konfor sağlar.
  • Bakım maliyetlerini azaltır ve bakım,işletme kolaylığı sağlar.
  • Enerji yöneticilerine ve enerji birimlerine proje desteği sağlar.